SMANJENJE GUBITAKA VODE

Smanjenje gubitaka vode je jedan od načina borbe na očuvanju resursa koji je u rukama vodovoda i javnih preduzeća. Prema podacima UN predviđa se da će do 2050. godine svaka četvrta osoba biti pogođena stalnom nestašicom vode. Gubici vode se definišu kao količinu vode koja se izgubi prilikom transporta, zbog curenja, između mesta zahvatanja i mesta isporuke. Tako su definisana i u našim zakonima (Službeni Glasnik 37/2011).
Pošto je termin "gubitak vode" prilično širok, nedefi nisan, i može se različito tumačiti , naučna zajednica je usvojila termin "nefakturisana voda", odnosno voda koja se proizvede, a ne nađe se na računu. U Nacionalnim strategijama i akcionim planovima kao i u zakonu o vodama govori se o gubicima koji su veći od prihvatljivih (Strategija upravljanja vodama na teritoriji Republike Srbije do 2034).
Takođe se navodi da su ulaganja u sektor voda nedovoljna i da se očekuju kapitalna ulaganja u oblasti voda gde je postavljen operativni cilj smanjenja nefakturisanog dela vode. Isti problemi su prepoznati i u Lokalnim akcionim planovima kao i Strategijama održivog razvoja, koji nedovoljno efikasne vodovodne infrastrukture stavljaju u prioritetne zadatke unapređenja rada.
Međutim kao i ostale strategije, planovi uglavnom ostaju na nivou slova na papiru, jer ne postoji odlučnost i želje za sprovođenjem istih na terenu.
Iako se u strategijama spominje neophodnost ulaganja u vodovodnu infrastrukturu, konstatuje se da su sopstvena sredstva kao i sredstva izdvojena iz budžeta nedovoljna da bi se obnovila infrastruktura.
Potrebno je proizvesti veću količinu vode, što podrazumeva i veća ulaganja, kako investi ciona, tako i operativna.
Smanjenjem gubitaka vode u sistemu, postiže se i njegova veća pouzdanost.
NIVO GUBITAKA VODE U EVROPSKIM DRŽAVAMA
Po podacima (Lambert, Avgust 2022), nefakturisana voda se kreće u sledećim granicama:
• Italija: 30% do 40% (postavljen cilj je 15%)
• Finska: 12% do 25% (postavljen cilj je 10%)
• Francuska: 10% do 40% (nije navedeno)
• Danska: 7,6% (propisano plaćanje takse u slučaju prelaska 10%)
• Mađarska: 24% (nije navedeno)
GUBICI VODE U SRBIJI
Gubici vode su veliki. Podatak da od zahvaćene vode upućene u potrošnju se izgubi od 35 do 55% (RZS), odnosno čak od 41 do 70% (UTVSI) od prodate vode, je više nego alarmantan podatak!
Prema zvaničnim podacima, razlika između zahvaćene i isporučene vode, odnosno gubitak vode iz vodovodnih sistema je iznosio 231 852 000 m3 , dok se 2020. godine gubitak vode iz sistema se povećao i iznosio je 241 256 000 m3 . (Eko bilten, 2021).
Međutim, sumnja se da su gubici mnogo veći od zvaničnih podataka.
Gubitke od preko 50% u 2019. godini ima Borska (56,4%), Zaječarska (56,4%), Braničevska (55,3%) i Kolubarska oblast.
Po veličini vodovoda i količini gubitaka isti če se Beograd (29,8%), gde bi se smanjenjem od 10% gubitaka godišnje iz sistema uštedela dovoljna količina vode ekvivalentna potrebama za snabdevanje grada veličine Kragujevca.
Državna revizorska agencija je u svom izveštaju iz 2019. godine posmatrala 4 preduzeća i predstavila njihove gubitke, kao i stanje u vodovodu, nedostatak adekvatnog kadra, bavljenje gubicima.
Samo 2 od 4 posmatrana vodovoda su postavila cilj smanjenje gubitaka vode kao svoj dugoročni cilj. Usled nedovoljnog ulaganja i nedovoljnog rada na smanjivanju gubitaka, gubici vode su se uvećavali sa godinama. (Državna revizorska agencija, 2019)
U periodu od 2004-2020. smanjile su se količine zahvaćene vode (4,6%) dok su gubici vode porasli (19,4%) što je poražavajuća činjenica.
Usled gubitaka vode, kao i drugih nepovoljnih okolnosti dolazi do smanjenja nivoa rezervi, iscrpljivanja resursa kao i smanjene efikasnosti mreže usled smanjene pokrivenosti vodom, tako da sistem ne može da radi kontinuirano, niti da snabde potrošače dovoljnom količinom vode.
Vodovodi su često suočeni sa padom pritiska, nestašicom vode, pogotovo u letnjim mesecima kada nestašice traju, poslednjih godina i po nekoliko nedelja. U letnjim mesecima je značajno umanjen resurs i sušni periodi jako dugo traju te bi smanjenje gubitaka znatno doprinelo uštedi ovog deficitarnog resursa.
Ako računamo da se za distribuciju 1m3 vode utroši 0,7kWh energije, što je prosečna potrošnja električne energije za distribuciju vode u javnim vodovodima Srbije (Veljković) dolazimo do računice da se za 226. 207. 000 m3 vode utroši okvirno oko 158GW električne energije na godišnjem nivou.
Kada bi se gubici vode smanjili za trećinu, ušteda električne energije bi bila približno koliko HE Uvac proizvede za godinu dana (HE Uvac prosečno godišnje proizvede 59GWh).
U tu računicu treba dodati da se u Srbiji najveći deo električne energije dobija iz termoelektrana koje rade na ugalj, i da se za količinu energije koja se "izgubi" na gubicima vode proizvede godišnje 20. 228 kg CO2 .
Smanjenjem gubitaka ne čuva se samo resurs i obezbeđuje kvalitetna usluga, čuva se životna sredina.
Pažnja koja se poklanja problemu gubitaka vode je različita od preduzeća do preduzeća i generalno nedovoljna, iako se radi o značajnim količinama izgubljene vode, uglavnom usled manjka volje za rad i primene novih tehnologija.
Prave specijalizovane ti move koji sistematski rade na smanjenju gubitaka nema niko ili skoro niko. Jedan od uzroka nedovoljne posvećenosti ovom problemu je i niska cena vode, pa se preduzećima, "ne isplati " da intenziviraju rad na smanjenju gubitaka vode, iako je tako sačuvana voda 10-15 puta jeftinija od novo proizvedene vode.
Rad na smanjenju gubitaka mora biti sistematski i dosledan – tim koji to radi mora biti obučen.
Mi u Von Roll-u prepoznajemo da je pristup čistoj vodi univerzalno ljudsko pravo i naša misija je NULTI GUBITAK VODE - ZEROWATERLOSS – kako bi voda i dalje ostala siguran temelj života za naše potomke.
Zajedno sa vama, našim kupcima i poslovnim partnerima, želimo da ZEROWATERLOSS postane stvarnost, sa integrisanim i koordinisanim proizvodima i uslugama širom sveta. Naš asortiman čini čvrst temelj za zajednički angažman.
Naši inženjerski timovi sa zadovoljstvom imaju priliku da vas podrže u planiranju i realizaciji velikih i malih infrastrukturnih projekata.
Nastaviće se…
Kontakt:
vonRoll hydro d.o.o. Beograd
FRANCUSKA 25, 11000,
Beograd (Stari Grad), Srbija
+381 69 2622 372
dubravka.markovic@vonroll-hydro.world
www.vonroll-hydro.com