Visokotehnološka rešenja za ekstremne uslove rada

Henkel je vaš profesionalni partner za pronalaženje optimalnih rešenja u održavanju industrijske opreme. Grupa proizvoda baziranih na polimernoj keramici nudi jedinstvena rešenja kako za održavanje tako i u prvoj ugradnji. Primena je u čitavom nizu industrijskih sektora u kojima su uslovi rada opreme ekstremno teški, gde su neplanirani zastoji nedopustivi ili predstavljaju ozbiljan finansijski gubitak.
Cevni razvodi, kućišta pumpi i ventilatora, mlinovi, razmenjivači toplote i kondenzatori, pužni transporteri i mnogi drugi delovi opreme i sistema u petrohemijskoj industriji, industriji papira, cementarama, elektrocentralama, metaloprerađivačkoj industriji, industriji vađenja i prerade ruda, industriji građevinskih proizvoda i mnogim drugim industrijskim segmentima, neki su od primera.
Održavanje industrijske opreme
Na primeru rudarske opreme opisaćemo koliko je zahtevno održavanje opreme u jako teškim uslovima rada. Vađenje rude a zatim i kompleksan proces ekstrakcije metala koji sledi,odvijaju se u ekstremno teškim uslovima rada.
Hiljade tona rude koja se dnevno iskopa, prerađuje se složenim mehaničkim i hemijskim procesima, da bi se dobio koncentrat koji se dalje vodi u naredne faze ekstrakcije, dominantno bazirane na termičkim procesima.
Teška oprema koja često radi i na otvorenom mora da izdrži ekstremna opterećenja i da ispravno funkcioniše.
Pored velikih mehaničkih opterećenja, udarne i vibratorne prirode, funkcionalne površi opreme kontinualno su izložene izuzetno abrazivnom dejstvu mineralnih čestica koje sadrži ruda, kao i pratećem agresivnom dejstvu različitih hemijskih jedinjenja koja se uvode u određenim fazama procesa prerade.
Flotacija je primer ovakvog kombinovanog mehaničko-hemijskog dejstva.
Fino samlevena ruda je visoko-abrazivni materijal koji mehaničkim putem kontinualno razara površinske slojeve radnih delova opreme. Paralelno se odvija intenzivni proces hemijskog dejstva koja proces mehaničke erozije dodatno ubrzava.
Pored radnih površina, ovim procesima se oštećuju i elementi veze, kao i mehanički spojevi ostvareni tehnikom zavarivanja.
Proces razaranja je masivan, i uslovno rečeno ravnomerno raspoređen po svim funkcionalnim površinama, tako da je njihova degradacija jedan kontinualan proces.
Nasuprot tome, slabosti primenjenih konstruktivnih rešenja, ili skriveni nedostaci u materijalu od koga je izvedena oprema, elementima veze ili spojevima, mogu da dovedu do perforacija, odnosno katastrofičnih efekata, sa vrlo velikom štetom na opremi i višednevnim zastojima u radu sistema.
Oprema ove vrste je zapravo dobar primer koji pokazuje kompleksnost i značaj jedne nove tehničke discipline koja se naziva inženjerstvom površina — surface engineering.
U okviru svog poslovnog sistema, kompanija Henkel je inženjerstvo površina postavila u istraživački fokus i svojim korisnicima nudi visokotehnološke proizvode specijalizovane za različite slučajeve primene.
Posebna grupa proizvoda razvijena je za slučajeve kada su radne površine opreme izložene ekstremnim dejstvima, uključujući kombinaciju mehaničke i hemijske erozije.
To su proizvodi kompozitnog sastava, dobijeni kombinovanjem keramike i polimera — LOCTITE polimerni kompoziti.
Polimerni kompoziti — koncept
Kompozit predstavlja kombinaciju dva ili više raznorodnih materijala između kojih se uspostavlja mehanička simbiotska veza.
Ovakvim spojem se stvara novi materijal, značajno unapređenih osobina. LOCTITE je razvio familiju novih proizvoda koji su u osnovi kompoziti a koji poseduju svojstvo da zadovoljavaju jednu inženjersku kontradikciju — istovremeno velika tvrdoća i velika žilavost.
Habanje je jedan od najvećih neprijatelja gotovo svih inženjerskih proizvoda. Nastaje kao posledica destruktivne interakcije kontaktnih površina čvrstih delova, ili kao posledica ekstremnih interakcija između fluida i čvrstih površina.
To je proces koji dovodi do erozije materijala u kontaktnoj zoni, gde se postepeno odnose slojevi materijala i tako menja funkcionalna geometrija ili odnosi u celosti nosivi sloj materijala velike čvrstoće i tako drastično degradira funkcionalnost sklopa.
Proces habanja je nemoguće zaustaviti, pa u praksi postoje dve mogućnosti saniranja: zamena pohabanih delova novim ili reparacija oštećenih površina.
Tradicionalno, reparacija se izvodi tehnikom navarivanja.
Ova tehnologija sa sobom nosi tri osnovna problema:
1)Problem metalurške kompatibilnosti osnovnog i dodatnog materijala,
2)Problem termičkih naprezanja osnovnog materijala do kojih dolazi tokom postupka reparacije,
3)Problem tehnološke kompleksnosti procesa, posledično produktivnosti, loš uticaj na zdravlje radnika
Novi tehnološki prodori u inženjerstvu površina, nude radikalno nove mogućnosti i tako stvaraju alternative tradicionalnim tehnološkim postupcima.
LOCTITE je razvio sopstvenu tehnologiju, koja predstavlja superiornu alternativu:
1)Adheziona veza na molekulskom nivou u potpunosti razrešava problem metalurške kompatibilnosti,
2)Postupak hladnog nanošenja dodatnog materijala u potpunosti eliminiše negativne efekte termičkih naprezanja, uključujući i zaostale napone,
3)Postupak hladnog nanošenja pastoznog materijala omogućava izuzetnu produktivnost, lako i precizno nanošenje, niske troškove i (zahvaljujući pogodnim hemijskim svojstvima), izostanak štetnog uticaja na okruženje i zdravlje radnika.
Ova tehnologija je bazirana na spoju dva raznorodna materijala, keramike i polimera, koji u svom simbiotičkom odnosu obezbeđuju istovremena svojstva ekstremne čvrstoće i dovoljne žilavosti.
Suština je u tome da se keramičke kuglice, koje poseduju inherentno svojstvo ekstremne čvrstoće, kombinuju sa odgovarajuće formulisanom epoksidnom smolom koja, kao i svaki polimer, poseduje inherentno svojstvo žilavosti.
Epoksidna smola se ovde javlja kao vezivni element, koji ispunjava međuprostor između kuglica, istovremeno uspostavljajući jake adhezione veze, koje polimerizacijom prevode ova dva raznorodna materijala u jednu kompaktnu stabilnu i čvrstu strukturu.
Ovako dobijen materijal razrešava fizičku kontradikciju ekstremno visoke čvrstoće i visoke elastičnosti, što ga čini izuzetno otpornim na abrazivne efekte, a hemijska inertnost, istovremeno otpornim i na oksidacione procese.
Pored navedenog, ovako formulisan kompozit je u pastoznom stanju, različite konzistencije, što omogućava njegovo jednostavno nanošenje na površine koje se repariraju, sa nultim termičkim efektom.
Posle nanošenja, kao što je to uvek slučaj sa adhezivima, aktivira se proces polimerizacije koji naneti reparativni materijal čvrsto vezuje za osnovni materijal, naravno, pod uslovom da je površ osnovnog materijala koji se reparira pripremljena na odgovarajući način.
Široka paleta LOCTITE polimerkompozitnih proizvoda
Kombinacijom različitih keramičkih materijala, različitih prečnika granula i različitih epoksidnih smola, mogu se dobiti kompozitni materijali sa vrlo precizno definisanim svojstvima.
Tako, ukoliko je prečnik granula približno jednak veličini abrazivnih čestica, eliminiše se rizik pojave spiranja polimernog punioca.
U tome je i suština inženjerstva površina, gde se na funkcionalnim površinama osnovnog materijala, dodaju tanki slojevi kompozita koji poseduju specifična svojstva, optimalno prilagođenih funkciji te površi.
Ovakav konceptualni okvir pruža širok spektar drugih mogućnosti, iz čega mogu da proisteknu vrlo specifična rešenja, izuzetnih osobina.
Kombinujući granule različitog prečnika, pa čak ubacujući i keramički prah, uz odgovarajuće relativne odnose, lako se menjaju svojstva materijala.
Pa tako, polimerna keramika u jednoj formulaciji može da bude optimizovana za jaka mehanička abrazivna dejstva, otporna na udarna opterećenja i visoke temperature, ili prilagođena da izdrži intenzivne kavitacione procese koji nastaju kroz interakciju metala i fluida.
Pored epoksidnih smola, kao punioci mogu da se pojave i neki drugi materijali, kao što su elastomeri, čime se mogu precizno varirati svojstva elastičnosti.
Asortiman LOCTITE proizvoda za reparaciju i zaštitu baziranih na konceptu polimernih kompozita je širok i obuhvata kako tankoslojne tako i debeloslojne proizvode različitih karakteristika.
To su rešenja pažljivo projektovana za širok spektar specifičnih primena i pokrivaju sve industrijske sektore. U zavisnosti od izabrane konzistencije, navedeni proizvodi raspoloživi su u varijanti za nanošenje špahtlom ili četkom.
LOCTITE kompoziti izuzetno su pogodni za reparaciju velikogabaritnih površina.
Pored poslova održavanja, LOCTITE proizvodi mogu da se primenjuju i kod prve ugradnje, kao dodatni, završni sloj neke funkcionalne površi, specijalizovan za ostvarivanje delikatnih zahteva, prihvata ekstremnih dinamičkih opterećenja, habanja i agresivnog hemijskog dejstva.
Budite na sigurnoj strani koristite LOCTITE!
Henkel Srbija d.o.o.
ACM Henkel Adhesive Technology
Bulevar Oslobođenja 383, Beograd
Tel: +381 11 2072 200
E-mail: info.rs@henkel.com
Web: www.loctite.rs
www.henkel-adhesives.com