Pirot uskoro dobija depo za reciklažu i mobilno postrojenje za tretman građevinskog otpada

U Pirotu predstoji izgradnja depoa za reciklažu građevinskog otpada na kome će biti instalirano postrojenje koje se bavi tretiranjem građevinskog otpada u više faza.
Reč je, kako je saopšteno iz grada Pirota, o inovativnim projektu čiji će jedan od rezultata biti mobilno postrojenje koje će imati funkciju da mrvi, prosejava, separiše, prečišćuje i pere otpadni materijal, kako bi on potom učestvovao u proizvodnji visokokvalitetnih sekundarnih proizvoda i materijala.
Otpad će se prerađivati na različim lokacijama, uključujući i velika gradilišta, najavljeno je na konferenciji o projektu "MOBICCON PRO-Mobilna i inovativna cirkularnost za građevinske proizvode" u okviru programa Horizont Evropa, a u sklopu koga će se i sprovoditi planirani radovi.
Grad Pirot realizuje projekat MOBICCON PRO u konzorcijumu sa organizacijama iz Francuske, Belgije, Danske i Bugarske, a vodeći partner je bugarska kompanija Glavbolgarstroj holding. Reč je o međunarodnom istraživačkom projektu u oblasti cirkularne ekonomije u građevinarstvu sa fokusom na razvoju i primeni inovativnih modela u tretiranju građevinskog otpada.
Prema rečima Marije Đošić, šefice Kancelarije za lokalni ekonomski razvoje projekat MOBICCON PRO je jedan od strateških projekata koji je započeo u decembru 2022. godine i trajaće pet godina.
- Građevinski otpad je veliki problem u čitavoj Evropi, pa i u Pirotu i mi pokušavamo da ga na jedan inovativni način poštujući principe cirkularne ekonomije rešavamo - naveo je gradonačelnik Pirota Vladan Vasić dodajući da su odnedavno svi investitori u gradu u obavezi da potpišu ugovor o skladištenju otpada na Regionalnoj deponiji i da je u toku čišćenje divljih deponija na nekoliko lokacija u gradu.
- Uveli smo određene pravilnike, da svi investitori moraju da potpišu ugovor o skladištenju građevinskog otpada sa našom Regionalnom deponijom i da na taj način ekološki prihvatljivo i urbanistički i komunalno odgovorno tretiramo građevinski otpad.
Takođe, u sladu sa ugovorom sa Ministarstvom zaštite životne sredine uveliko se u gradu i u okolini uklanjaju divlje deponije i ja pozivam građane da slobodno prijave našoj urbanističkoj inspekciji gde se te deponije nalaze, da to sve očistimo i da od sada u buduće tretiramo građanski otpad onako kako je to dolikuje gradu Pirotu na jedan evropski način - poručio je Vasić.
Nebojša Ivanov, direktor Regionalne deponije Pirot istakao je da se u Pirotu godišnje generiše između 3.000 i 4.000 tona građevinskog otpada. Prema njegovim rečima, to znači da se u Pirotu gradi, ali taj otpad do sada nije odlagan na pravilan način.
- Sav građevinski otpad sa teritorije Pirotskog okruga u buduće će biti dovožen na regionalnu deponiju, gde će biti selektovan i recikliran. U okviru projekta izgradićemo plato i obezbediti potrebnu (mobilnu) opremu.
Kao krajnji proizvod, dobićemo agregat koji će se prvenstveno koristiti za uređenje lokalnih atarskih puteva, čime grad direktno ostvaruje koristi. Kvalitetniji reciklirani materijal, nakon odgovarajućih ispitivanja, koristiće se u industriji betona. Očekujemo da plato bude završen do kraja godine, a da sa radom postrojenja aktivno krenemo tokom naredne godine.
Plan je da u aprilu ili maju dostignemo pun kapacitet rada i ostvarimo konkretne rezultate - kazao je Ivanov i najavio zatvaranje i čišćenje deponije na putu ka selu Prisjan.
Plamena Nenkova, zamenik izvršnog direktora "Međunarodni poslovi i razvoj poslovanja ", GBS i koordinator projekta MOBICCON-PRO podelila je iskustva sa mobilnim postrojenjem za tretman građevinskog otpada u Sofiji.
- Mobilna instalacija već radi u Sofiji. Probni rad instalacije traje dve godine, posle čega će biti prebačena u Pirot. Naša iskustva iz Sofije su odlična. Sada tretirano oko 55.000 tona otpada, a plan je da u toj probnoj fazi dostignemo cifru od 174.000 tona.
Rezultat je dobijanje visokokvalitetnih sekundarnih proizvoda koji se koriste putnoj industriji i cementarama - kazala je Nenkova.
Izvor: eKapija