Švajcarci su protiv ukidanja gotovine

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

Digitalni novac se nekoliko godina sve više koristi umesto gotovine, što je postalo još izraženije tokom pandemije koronavirusa.

Ovo je slučaj i u Švajcarskoj, a čemu je doprinela i mobilna aplikacija za plaćanje Twint, koju su napravile švajcarske finansijske institucije.

Preko ove aplikacije je prošle godine bilo 773 miliona transakcija, što je 31 odsto više nego godinu ranije.

Koliko je plaćanje preko Twinta postalo popularno govori i to da je 2017, od kada je dostupan, preko njega bilo četiri miliona transakcija.

Međutim, različitim istraživanjima je utvrđeno da su Švajcarci donedavno favorizirali gotovinu.

Među tim istraživanjima je ono koje su sproveli Univerzitet primenjenih nauka u Cirihu (ZHAW) i Univerzitet u Sen Galenu, a koji pokazuje da je gotovina 2023. bila zastupljenija nego digitalni novac, uprkos njenom značajnom smanjenju od 2019, kada je u Švajcarskoj prvi put sprovedeno ovakvo istraživanje.

Ipak, dogodilo se ono za šta pojedini smatraju da je bilo neizbežno, a to je da je digitalni novac sada zastupljeniji nego onaj u fizičkom obliku, barem kada je u pitanju svakodnevna kupovina.

Međutim, mnogi Švajcarci ne žele da se dogodi ono što se dogodilo u nordijskim državama, prvenstveno u Švedskoj - skoro pa potpuni nestanak gotovine.

Naime, okupljeni oko "Švajcarskog pokreta za slobodu", formiranog kao reakcija na mere protiv pandemije, zvanično su uputili inicijativu za očuvanje franka u fizičkom obliku.

Traže garanciju države da će franak opstati u fizičkom obliku.

Istraživanjem Švajcarske narodne banke (SNB), koja je centralna banka, utvrđeno je da čak 95 odsto stanovnika ove zemlje želi da gotovina ostane dostupna kao sredstvo plaćanja.

Razlog za to jeste zakonom omogućena fleksibilnost po pitanju gotovine.

S druge strane, u mnogim drugim evropskim državama postoje ograničenja u gotovinskom plaćanju.

Primera radi, ograničenje u Francuskoj i Italiji je do 1.000 evra, a u Grčkoj do 500 evra.

U Austriji, Kipru i Luksemburgu ne postoji takvo ograničenje, ali to bi uskoro moglo da se promeni jer Evropska unija namerava da od 2027. uvede ograničenje do 10.000 evra.

Cilj je snažnija borba protiv pranja novca i finansiranja terorizma.

Švajcarska je jedna od zemalja u kojima takođe ne postoji ovakvo ograničenje. Jedini uslov jeste potvrda identiteta za sva plaćanja gotovinom u iznosu većem od 100.000 franaka.

Osim toga, skoro da ne postoje ograničenja i u transportu gotovine.

Samo je prilikom prelaska preko granice potrebno potvrditi svoj identitet, poreklo i odredište gotovine u iznosu većem od 10.000 franaka, ali samo ako to carina traži, piše svisinfo, prenosi Klix.ba.

Izvor: 021

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti