Šta je klimatski kriminal?

Komentari: 0
Fotografija od: pixabay.com

Klimatski kriminal, koji je takođe povezan sa klimatskim promenama, poslednjih godina je postao ne samo unosan posao već i globalna pretnja svetskoj bezbednosti.

Prema Evropolu, reč je o specifičnoj vrsti kriminala, jer se za razliku od trgovine drogom, oružjem ili ljudima, uglavnom obavlja legalno jer u tome učestvuju stručnjaci različitih profila.

Što je logično jer za šverc zaštićenih životinja ili biljaka potrebno je stručno znanje koje nije neophodno za šverc droge ili oružja.

Poređenja radi, Europol u godišnjim procenama pretnji od organizovanog kriminala navodi da se od trgovine drogom godišnje zaradi oko 40 milijardi evra.

Zarada od klimatskog kriminala znatno je veća, a još 2016. godine Evropol je procenio da je ekonomska šteta u svetskim razmerama zbog ove vrste kriminala između 78 i 218 milijardi evra godišnje.

I ova šteta svake godine raste, ugrožavajući nacionalne ekonomije sveta, a Svetska banka je u 2019. procenila da će ekonomska šteta od šverca zaštićenih vrsta, nelegalnog ribolova, nelegalne seče i slično, uskoro iznositi dva triliona dolara godišnje.

Zanimljivo je da je Europol u godišnjem izveštaju koji se bavi ovim pitanjem istakao i obnovljive izvore energije kao poseban bezbednosni problem u budućnosti. Kažu da je to oblast u kojoj su pomešane investicije privatnog i javnog sektora, što privlači mnoge koji love u mraku.

U Hrvatskoj je takav primer afera Vetroelektrane, u kojoj su privatni investitori podmićivali državne službenike da pribave potrebne dozvole, čak i kada nisu ispunjavali uslove za pokretanje posla.

Ali pošto je reč o investicijama koje se mere desetinama miliona evra, mito je za investitore „prihvatljiv” način poslovanja.

S druge strane, kada je reč o strukturi klimatskog kriminala, Evropol skreće pažnju da se uglavnom radi o oportunističkom kriminalu u koji se umešaju vlasnici legalnih poslova, posebno ako se bave trgovinom životinjama, jer je to način da bi povećali vaš prihod.

Svakako je zanimljivo, a verovatno pomalo i neočekivano, da je EU glavni centar šverca zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta, jer se one krijumčare iz EU u delove sveta.

Krijumčarenje zaštićenih vrsta podrazumeva i druge vrste kriminala, pre svega falsifikovanje raznih dokumenata, ali i davanje mita, piše Večernji list.

Izvor: SEEbiz

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti