Masovni kvar robotaksija u Kini doveo do zaustavljanja najmanje stotinu autonomnih vozila usred saobraćaja

Komentari: 0
Fotografija od: Beta/AP (Ng Han Guan)

Masovni kvar robotaksija u kineskom gradu Vuhan doveo je do zaustavljanja najmanje stotinu autonomnih vozila usred saobraćaja, saopštile su lokalne vlasti dodajući da nije bilo povređenih.

Lokalna policija je navela da preliminarni nalazi ukazuju na "sistemski kvar" koji je prouzrokovao da više vozila stane nasred puta, navodi BBC.

Snimci objavljeni na društvenim mrežama prikazuju posledice incidenta, uključujući i navodnu saobraćajnu nezgodu na auto-putu, ali policija ističe da nije bilo povređenih i da su putnici bezbedno napustili vozila.

Uzrok incidenta i dalje je predmet istrage, navedeno je u saopštenju objavljenom na mreži Veibo. Kompanija Baidu, koja upravlja servisom autonomnih taksija "Apollo Go", nije odmah odgovorila na upit medija.

U decembru 2025. godine, kompanije Uber i Lift najavile su partnerstvo sa Baiduom radi testiranja vozila "Apollo Go" na putevima u Velikoj Britaniji, uz planirani početak pilot-projekata 2026. godine, nakon dobijanja regulatornih odobrenja.

Stručnjaci upozoravaju da, iako autonomna vozila u proseku mogu da budu bezbednija od ljudskih vozača, ovakvi incidenti pokazuju da tehnologija može da zakaže na nove i nepredvidive načine.

Slični problemi zabeleženi su i ranije. U decembru 2025. godine kvar električne mreže u San Francisku zaustavio je robotaksije kompanije Vejmo, dok je u avgustu iste godine jedno vozilo "Apollo Go" u Čongćingu upalo u građevinsku jamu.

Izvor: 021

 

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti