Poljska posle dozvole EK za gradnju nuklearke najavila prvu tranšu
Premijer Poljske Donald Tusk najavio je da će projekat izgradnje nuklearne elektrane u Poljskoj krenuti "punom parom" nakon što je evropska komisija odobrila poljsku finansijsku konstrukciju za finansiranje prve poljske nuklearne elektrane, piše Eurpeannewsroom.
Ovo je Tusk napisao u objavi na društvenoj mreži "X" i dodao da će prva tranša od oko 900 mil EUR za investiciju biti obezbeđena već u toku ovog meseca.
Evropska komisija odobrila je državnu pomoć za izgradnju prve nuklearne elektrane u Poljskoj u "rekordnom roku".
Ministar energetike, Miloš Motika, potvrdio je da je odluka o dodeli podrške izdata u rekordnom roku, za manje od 12 meseci od podnošenja zahteva, što je "skoro dvostruko brže nego u slučaju poslednje odluke ovog tipa u Evropi."
Nuklearna elektrana imaće kapacitet od 3750 MW i koristiće tri jedinice tehnologije Westinghouse AP1000 – PWR (reaktori sa vodom pod pritiskom) reaktori moderirani i hlađeni lakom vodom, opremljeni naprednim pasivnim i aktivnim bezbednosnim sistemima, takozvane 3+ generacije i snage oko 1250 megavata – biće najveća investicija u energetskom sektoru u istoriji Poljske.
Ali, iako je Evropska komisija podršku odobrila, Poljska je ipak morala da pristane na modifikacije mehanizma pomoći. Ugovor je skraćen sa 60 na 40 godina, ali je zadržan mehanizam zaštite potrošača.
Kao možda dugoročno najvažniju komponentu izdvajamo i obavezu da čak 70% električne energije proizvedene u nuklearnoj elektrani prodaje na berzi.
Izvor: eKapija









