Fleksibilno stezanje i brzo podešavanje u proizvodnji prototipova

Komentari: 0

U odeljenju za izradu prototipova kompanije Vitronic, proizvođača rešenja za mašinski vid, situacije stezanja se neprestano menjaju – zbog čega su fleksibilnost, efikasnost podešavanja i pouzdanost procesa od ključnog značaja. Na obradnim centrima modularni sistem kompanije SCHUNK u potpunosti pokazuje svoje prednosti.

Pored različitih modula za stezanje i strugarskih steznih glava za stezanje obradaka, kompanija sa sedištem u Vizbadenu koristi i držače alata sa tehnologijom hidrauličnog širenja.

Osnovu modularnog sistema i precizni interfejs prema mašinskom stolu predstavlja VERO-S sistem za brzu zamenu paleta, koji korisnicima omogućava univerzalna i precizna podešavanja, kao i visoku iskorišćenost mašina.

Proizvodnja komponenti u izradi prototipova nosi sa sobom specifične zahteve.

Visoka fleksibilnost i laka prilagodljivost proizvodnog okruženja od ključnog su značaja kako bi se omogućila kontinuirana unapređenja dizajna i funkcionalnosti komponenti.

„Radimo sa uzorcima i malim serijama, što znači da stalno moramo da uvodimo nove situacije stezanja – što brže i bezbednije“, objašnjava Darius Adamski, CAD-CAM aplikativni inženjer u kompaniji Vitronic Machine Vision.

U odeljenju za izradu prototipova proizvođača sistema za prepoznavanje i obradu slike u Vizbadenu proizvode se kućišta, nosači, hladnjaci, držači i druge komponente za unutrašnjost savremenih optičkih sistema za testiranje i inspekciju.

Vitronic uređaji su visokotehnološki proizvodi koji zahtevaju konvencionalnu montažnu proizvodnju i napredne procese obrade.

„Naša mašinska oprema mora biti vrhunska – dovoljno široka i fleksibilna da možemo brzo da reagujemo i efikasno radimo“, naglašava Adamski.

„Naš pristup nije uporediv sa serijskom proizvodnjom. S jedne strane, potrebne su nam različite mogućnosti stezanja i obrade.

S druge strane, bezbednost u stalno promenljivim situacijama predstavlja veliki prioritet kako bismo izbegli oštećenja.“

Fleksibilna mašinska oprema sa modulima iz SCHUNK modularnog sistema

Rešenje za ove zahteve Darius Adamski i njegov tim pronašli su 2018. godine tokom posete sajmu AMB.

„Ta poseta sajmu bila je ogromno iznenađenje za nas“, naglašava projektni menadžer.

„Na SCHUNK štandu odmah smo videli da je to upravo ono što nam je potrebno.“

Širok asortiman steznih uređaja sa svim mogućim varijantama uverio je Adamskog.

„Niko drugi ne nudi ništa slično!“

Do tada je sarađivao sa više različitih dobavljača i kontakata za držače alata i stezne uređaje, što je značilo duge procese i mnogo vremena utrošenog na koordinaciju.

„To je moralo da prestane, jer je bilo potpuno neefikasno. Konačno smo želeli centralnu kontaktnu tačku i direktnog partnera za našu mašinsku opremu.

To smo pronašli u kompaniji SCHUNK – i ne samo to: sada imamo pristup neverovatno bogatom izboru modula.“

Time je započeta dugoročna saradnja okrenuta budućnosti.

Tokom 2019. godine Vitronic je svoj novi petoosni obradni centar Alzmetall GS 800 opremio različitim modulima iz SCHUNK „alata“ za tehnologiju stezanja – uključujući VERO-S NSE3 138 sistem za brzu zamenu paleta, različite stege i strugarske stezne glave, kao i držače alata TENDO EC i TENDO Slim 4ax.

Od tada su fleksibilnost, optimizacija vremena podešavanja, jednostavnost rukovanja i efikasnost podignuti na novi nivo.

„Ovakva raznovrsnost steznih uređaja i čeljusti podigla je naš rad na viši nivo.

Sveobuhvatni SCHUNK modularni sistem je upravo ono što nam treba“, potvrđuje Adamski. „A pre svega“, naglašava on, „kvalitet je besprekoran.“

Početkom 2025. godine usledila je još jedna investicija – visokoperformansni obradni centar iz serije Tiltenta kompanije Hedelius.

Njegova velika radna zona sa kontinuirano zakretnom glodalnom glavom omogućava vertikalnu obradu dugih obradaka.

Integrisani NC rotacioni sto takođe omogućava petostranu obradu zahtevnih delova.

Zahvaljujući pregradnom zidu formiraju se i troosni i petoosni radni prostor, što omogućava efikasan rad u klatnom režimu.

„Za novu mašinu jednostavno smo kopirali postavku sa Alzmetalla“, kaže Lukas Seibel, tehničar obrade i CAD-CAM aplikativni inženjer u kompaniji Vitronic Machine Vision.

„Bili smo oduševljeni koliko lako možemo da prebacimo stezne module sa jedne mašine na drugu.

To za nas znači kratke procese, brzo podešavanje i ergonomsko rukovanje.

Možemo odmah da reagujemo na nove situacije u svakodnevnom radu.

Sa ovako prilagodljivom i skalabilnom postavkom mašina i međusobnim povezivanjem oba sistema, efikasnost naše obrade značajno je povećana“, ističe mladi tehničar.

VERO-S sistem za brzu zamenu paleta predstavlja osnovu za brzo i fleksibilno podešavanje

Modularni VERO-S sistem za brzu zamenu paleta služi i kao osnova sistema i kao precizni interfejs prema mašinskom stolu na novom Hedelius Tiltenta centru.

„Sa ovim sistemom postiže se precizno stezanje najrazličitijih geometrija obradaka i brzo i efikasno podešavanje“, naglašava Lukas Seibel.

Sa ukupno 18 ugrađenih NSE3-138 modula, odeljenje za prototipove kompanije Vitronic postiže maksimalnu iskorišćenost mašina.

Moduli od nerđajućeg čelika sa zaptivanjem opremljeni su opružnim konusnim zatvaračem koji automatski zaključava interfejs za zamenu čim se podigne stezni klin.

Time se sprečava ulazak strugotine i prljavštine. Na taj način obezbeđeni su pouzdanost procesa obrade i dug vek trajanja stezne stanice.

Dimenzionalno stabilni moduli mogu da podnesu velike momente prevrtanja i poprečne sile, čime se postiže izuzetno kruto stezanje bez vibracija.

Pored toga, pneumatski NSE3 moduli postižu velike sile uvlačenja koje ostaju potpuno efikasne čak i u slučaju pada pritiska.

Stezni moduli i stezne glave po meri montiraju se za svega nekoliko sekundi

Na VERO-S steznoj stanici Vitronic koristi različite module iz SCHUNK modularnog sistema, kao što su osnovna stega KSC3 125-300 sa konzolom ili uska petoosna stega KONTEC KSX-C2 125-300.

Podešavanja u kombinaciji sa sistemom VERO-S traju svega nekoliko sekundi.

SCHUNK je postavio novi standard sa potpuno zaptivenim i robusnim KSX-C2 blokom stezne sile – pružajući još veću fleksibilnost, kraće vreme podešavanja i sigurno držanje.

Zamena čeljusti vrši se bez alata. Sa osnovnim hodom stezanja od 130 mm i reverzibilnim čeljustima za proširenje opsega stezanja, stega se brzo prilagođava novom spektru obradaka.

Dostupan je veliki izbor čeljusti za brzu zamenu.

Zahvaljujući aktivnom mehanizmu povlačenja naniže moguće je precizno šestostrano obrađivanje na petoosnoj mašini.

Korisnici postižu odlične rezultate u pogledu ravnosti i pravougaonosti.

Spoljašnja kontura KSX-C2, koja se sužava nagore, obezbeđuje dobru pristupačnost standardnim alatima.

Operateri mogu kontinuirano da podešavaju steznu silu pomoću moment-ključa, na primer kako bi primenili precizne sile pri stezanju osetljivih delova.

Tokom obrade integrisani elastomerni sistem prigušenja apsorbuje vibracije, što rezultira visokim kvalitetom površine obradaka.

ROTA-S plus 160 2.0 ručna strugarska stezna glava takođe je deo modularnog sistema tehnologije stezanja u kompaniji Vitronic.

SCHUNK je ovu steznu glavu dizajnirao kao verziju sa dve i tri čeljusti za različite zadatke stezanja, posebno za stezanje okruglih obradaka.

Visoke performanse sistema sa klinastom šipkom i optimizovano podmazivanje obezbeđuju pouzdano stezanje i konstantno visoke stezne sile, čime korisnici ostvaruju veću efikasnost obrade. 

Inženjeri su kod razvojaROTA-S plus 2.0 primenili sva dostupna rešenja: veliki prolazni otvor, osnovne čeljusti sa ugaonim nazubljenjem, korisnički prilagođen sistem za brzu zamenu čeljusti sa visokom ponovljivošću, potpuno kaljene i brušene funkcionalne delove, kao i vizuelne bezbednosne elemente za maksimalnu operativnu sigurnost.

Držači alata sa pionirskom tehnologijom hidrauličnog stezanja

„Za nas su novost bili držači alata sa tehnologijom hidrauličnog stezanja“, kaže Darius Adamski.

Projektni menadžer je u početku razmatrao konvencionalne termičke skupljajuće držače alata za Alzmetall GS 800 nabavljen 2019. godine, ali ga je brzo ubedila tehnologija hidrauličnog stezanja iz serije TENDO.

Stezanje alata ostvaruje se pomoću hidrauličnog mehanizma, pri čemu okretanje zavrtnja komprimuje unutrašnji medijum pod pritiskom i elastično deformiše ekspanzionu čauru.

Ona čvrsto obuhvata dršku alata. Velika stezna sila i radijalna krutost obezbeđuju apsolutno sigurno držanje alata i preciznu rotaciju bez odstupanja.

Kao pronalazač i tržišni lider u oblasti hidraulične tehnologije stezanja, SCHUNK ima više od 40 godina iskustva u ovoj oblasti.

Zahvaljujući segmentaciji držača alata prema primeni, kupci mogu odabrati odgovarajuće varijante u zavisnosti od svojih zahteva.

Vitronic koristi modele TENDO EC i TENDO Slim 4ax. Korisnici hidraulične tehnologije stezanja već decenijama cene ekonomičnu, efikasnu i resursno štedljivu obradu delova.

Ovi držači alata standardno dolaze sa finim balansiranjem i pogodni su za velike brzine obrtanja.

Drške alata mogu se direktno stezati u držač alata – omogućavajući da TENDO serija obezbedi zamenu alata preciznu do mikrometra i završenu za svega nekoliko sekundi.

Operateri štede vreme podešavanja i mogu da se odreknu dodatnih perifernih uređaja.

Imaju veliku fleksibilnost, jer su moguće i direktno stezanje i stezanje različitih prečnika pomoću prorezanih ili rashladno zaptivenih međučaura.

Dosledno precizna rotacija i efikasno prigušenje vibracija obezbeđuju dug vek trajanja alata.

Prednost koncepta Total Tooling: prenosivost i sveobuhvatna mašinska oprema

„Otkrivanje svestranog SCHUNK modularnog sistema na sajmu 2018. godine bilo je pravo otkriće za nas“, potvrđuje Darius Adamski.

„Stezni moduli i držači alata pokazali su se kao pravi štedioci vremena. Uz to, značajno smo unapredili pouzdanost, efikasnost i ergonomiju.“

Pored toga, funkcionalnost proizvoda je uvek bila besprekorno obezbeđena, a problemi ili potreba za popravkama nikada se nisu pojavili.

Adamski i Lukas Seibel planiraju da i sledeću mašinu opreme SCHUNK modularnim sistemom.

Najpre će petoosna SEP piramida biti instalirana i na Hedelius Tiltenta i na Alzmetall GS 800 mašinama, koje će biti opremljene stezama KSC3 125-160.

Višestruko stezanje u piramidalnoj konfiguraciji omogućava istovremeno stezanje više obradaka, čime se dodatno skraćuje vreme podešavanja.

„Ako imamo pitanja, dovoljan je jedan telefonski poziv“, kaže Adamski i zaključuje:

„Kompletan sistem, besprekorna komunikacija, ništa ne nedostaje. Zaista cenimo ovakvu saradnju – a sada sve imamo iz jednog izvora!“

Inspekcioni sistemi za bezbedniji svet

VITRONIC je jedna od vodećih svetskih kompanija u oblasti industrijskog mašinskog vida.

Ova globalna grupacija razvija inovativne proizvode i specijalizovana rešenja za rastuće industrije kao što su automobilska industrija, zdravstvo, automatizacija logistike, sistemi za skeniranje tela i saobraćajna tehnologija.

Sa više od 40 godina iskustva, VITRONIC nudi jedinstven portfolio sistema i softvera za kontrolu kvaliteta zasnovanu na slici i senzorima, identifikaciju, nadzor saobraćaja i naplatu putarine.

Među klijentima kompanije nalaze se renomirane kompanije poput B. Braun, BMW, Daimler, DHL, UPS, Fresenius i Sanofi, kao i ministarstva i državne institucije.

Od osnivanja 1984. godine, VITRONIC kontinuirano raste i danas zapošljava više od 1.400 ljudi na pet kontinenata, u više od 80 zemalja sveta.

VITRONIC sistemi prvenstveno se razvijaju i proizvode u sedištu kompanije u Wiesbaden.

Globalna mreža podružnica u Amerikama, Evropi, na Bliskom istoku, u Aziji i Australiji pruža korisničku podršku na terenu, uz podršku svetske mreže prodajnih i servisnih partnera.

SCHUNK Intec GmbH
Spann- und Greiftechnik
Friedrich-Schunk-Straße 1
A - 4511 Allhaming
Tel. +43-7227-22399-0
Fax +43-7227-21099
info@at.schunk.com
www.schunk.com

0 Komentara o ovom članku
Ostavi komentar

Ostavi komentar

Klijenti